رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

1 خرداد 1395
افزایش همکاری های ایران و روسیه در حوزه اجرای احکام قضایی

افزایش همکاری های ایران و روسیه در حوزه اجرای احکام قضایی

توافق ایران و روسیه، برای ایجاد مرکز حکمیت و مشاوره در امور تجاری، در شرایط پسا برجام 

هیات حقوقی قضایی ایران به سرپرستی محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و آرتور پارفننیشیکو رییس سرویس فدرال ضابطین قضایی روسیه و هیات همراه در سن پترزبورگ راه های همکاری دو کشور در این حوزه و تبادل تجربیات را بررسی کردند.

هیات حقوقی قضایی ایران به سرپرستی محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و آرتور پارفننیشیکو رییس سرویس فدرال ضابطین قضایی روسیه و هیات همراه در سن پترزبورگ  با هم دیدار کردند. هیئت ایرانی و روسی درباره راه های همکاری دو کشور در حوزه حقوق بشر و امور بین المللی، با هم به گفتگو نشستند و به تبادل تجربه پرداختند.

محمود عباسی که برای شرکت در دو نشست حقوقی به دعوت وزیر دادگستری فدراسیون روسیه برای شرکت در اجلاس وزرای دادگستری سازمان شانگهای به این کشور سفر کرده است، با هیات همراه از سرویس ضابطین قضایی سنت پترزبورگ بازدید کرد.

طرفین در این برنامه کاری سه ساعته بر تبادل تجربه بین دو کشور در امور ضابطین قضایی تاکید کردند.

با توجه به سطح بالای مناسبات ایران و روسیه، توسعه همکاری های ایران و روسیه در این عرصه نیز انتظار می‌رود و در همین زمینه طرفین ابراز امیدواری کردند با فراهم آمدن زمینه و بستر مناسب، همکاری ابران و روسیه در امور قضایی ارتقا یابد.

سرویس فدرال ضابطین قضایی، یک سازمان مستقل ملی است و رییس آن نیز با ابلاغ مستقیم رییس جمهوری روسیه منصوب می شود که وظیفه اجرای احکام قضایی و اداری در این کشور را بر عهده دارد.

در این نشست دو کشور برای شرایط مساعد پس از برجام در امور اقتصادی و تجاری نیز تدابیری اندیشیدند و در جریان مذاکره هیات قضایی حقوقی ایران در سن پترزبورگ، دو کشور برای ایجاد مرکز حکمیت و مشاوره در امور تجاری توافق کردند. ایجاد این مرکز باعث بالا رفتن دامنه همکاری ها در این حوزه می‌شود.

این تصمیم در نشست مشترک که به سرپرستی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و «ماکسیم تراوینکو» معاون وزیر دادگستری در روابط بین الملل و معاضدت قضایی روسیه گرفته شد.

هیات ایرانی که علیرضا جمشیدی رییس سازمان تعزیرات حکومتی نیز در آن حضور دارد، برای شرکت در همایش بین المللی حقوقی و دومین کنفرانس علمی کاربردی حاکمیت حقوق که از چهارشنبه در سن پترزبورگ با حضور هیات های قضایی از کشورهای مختلف برگزار می شود به روسیه سفر کرده است.

در این اجلاس که کشورهای مختلف از جمله چین، بلاروس، هند، ارمنستان، قرقیزستان و همچنین مراکز حقوقی دانشگاهی سن پترزبورگ حضور خواهند داشت، زمینه های کاربرد حقوق در سطوح مختلف اجتماعی و قضایی و همچنین نظارت های حقوی بر عرصه های گوناگون توسط شرکت کنندگان در نشست های سن پترزبورگ بررسی خواهد شد.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32