حقوق بین الملل حقوق بین الملل

12 خرداد 1398
خاک کمیاب، پاتک تجاری چین به آمریکا

خاک کمیاب، پاتک تجاری چین به آمریکا

چین ممکنست از فلزات خاکی کمیاب برای جنگ تجاری علیه آمریکا بهره ببرد. مساله ای که می تواند منجر به اختلال در تولید برخی محصولات صنعتی شود.

 داتیکان – روزنامه های چینی در یادداشت های شدیداللحنی از حرکت جدیدی خبر می دهند که میتواند تنش بین دو ابرقدرت اقتصادی دنیا را افزایش دهد.

به گزارش داتیکان به نقل از رویترز بعد از بازدید هفته پیش شی جین پینگ از یک کارخانه فلزات کمیاب این احتمال در رسانه ها مطرح شده که ممکنست چین بخواهد از جایگاه خود به عنوان بزرگترین صادرکننده این محصولات به عنوان یک اهرم فشار در اختلافات تجاری خود با آمریکا استفاده کند.

فلزات خاکی کمیاب مجموعه ای شامل 17 عنصر شیمیایی است که در محصولات مختلف صنعتی از لوازم الکترونیکی گرفته تا تجهیزات نظامی کار برد دارد. این فرضیه که ممکنست چین محدودیتهایی برای صادرات این فلزات بگذارد باعث شده تا سهام شرکتهای تولیدکننده این فلزات با شیب تندی افزایش ییدا کند.

مقامات چینی تاکنون اظهار نظر صریحی در این مورد نکرده اند اما رسانه های چینی از جمله روزنامه رسمی حزب کمونیست چین آشکار ا از قریب الوقوع بودن این تصمیم خبر می دهند.

چین قبلا هم در اختلافات دیپلماتیک خود از این حربه بهره برده است. سال 2010 بعد از اینکه گشت دریایی ژاپن مانع یک کشتی ماهیگیری چینی در آبهای مورد مناقشه دو کشور شد چین سهمیه ای برای صادرات فلزات خاکی کمیاب وضع کرد. ژاپن و آمریکا و اتحادیه اروپا از این مساله به سازمان تجارت جهانی شکایت کردند و رای سازمان تجارت جهانی به ضرر چین صادر شد. چین در آن زمان ملاحظات زیست محیطی را توجیه محدودیت صادرات فلزات خاکی کمیاب اعلام کرده بود که سازمان تجارت جهانی آن را ناموجه دانست و به همین جهت پیش بینی می شود این بار چین از توجیه امنیت ملی برای سهمیه بندی صادرات این محصولات استفاده کند.

  • منبع : www.datikan.com
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32

اخبار مرتبط