نام خدا روی دلار می ماند
22 خرداد 1398

نام خدا روی دلار می ماند

دیوان عالی آمریکا درخواست حذف شعار «به خدا توکل می‌کنیم» از پول ملی آمریکا را نپذیرفت.

داتیکان: مایکل نیوداو وکیل آمریکایی آتئیست در دادخواستی 48 صفحه‌ای ادعا کرده بود که وجود این شعار بر روی اسکناسهای دلار  متمم اول قانون اساسی آمریکا در مورد جدایی دین از دولت را نقض می‌کند. در متمم اول آمده: «کنگره در خصوص رسمیت بخشیدن به یک دین، یا منع پیروی آزادانه از آن یا محدود ساختن آزادی بیان یا مطبوعات یا حق مردم برای برپایی اجتماعات آرام و دادخواهی از حکومت برای جبران خسارت، هیچ قانونی را وضع نمی‌کند.»

 

 

اشکال دیگر آقای نیوداو این بود که وجود این شعار بر روی اسکناسها باعث می‌شود کسانی که به وجود خدا اعتقاد ندارند مجبور شوند یک شعار مذهبی را به یکدیگر منتقل کنند چون همه مردم ناچار هستند که از پول استفاده کنند. این اجبار با قسمتی از اصل پنجم قانون اساسی تعارض دارد که می‌گوید: «هیچ‌کس در هیچ مورد کیفری به ادای شهادت علیه خود مجبور یا از زندگی آزاد و دارایی خویش بدون طی مراحل قانونی لازم محروم نخواهد شد.»

 

درخواست حذف نام خدا از اسکناس دلار در دادگاه بدوی و تجدید نظر رد شده بود. استدلالهای عجیب مایکل نیوداو در مورد حذف نام دلار باعث شده بود تا در رای دادگاه هم شاهد استدلالهای عجیبی باشیم. مثلا در رای دادگاه تجدید نظر آمده بود که خداناباوران مجبور نیستند از اسکناس استفاده کنند چون مبادلات مالی را میتوان با چک و روشهای دیگر هم انجام داد.

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه این هفته با تایید رای دادگاه تجدیدنظر به این کارزار حقوقی عجیب پایان داد.

  • منبع : www.datikan.com