دادستان به داد تالاب انزلی رسید

22 خرداد 1398

دادستان به داد تالاب انزلی رسید

دادستان انزلی دستور توقف طرح تصفیه و زیست‌پالایی تالاب بین‌المللی انزلی را به دلیل مخاطرات احتمالی زیست محیطی صادر کرد.

داتیکان: به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان سید رحمان سیدزاده، دادستان عمومی و انقلاب انزلی، با اشاره به اعلام نظر صریح برخی از اساتید تراز اول کشور در زمینه محیط زیست و کارشناسان مربوطه، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش حجم آب گیری تالاب از طریق ریختن دی‌اکسید تیتانیوم ممکن است با توجه به وجود گونه‌های مختلف جانوری، گیاهی و وضعیت پیچیده، دینامیک و شکننده تالاب انزلی، ضرر‌های جبران ناپذیری بر انسان ها، محیط زیست، زیست‌مندان و دیگر موجودات زنده داشته باشد.

دکتر حسین آخانی استاد گیاهشناسی دانشگاه تهران در دفاع از این تصمیم دادستان و در انتقاد از برخی مسئولان محیط زیست که بر اجرای این طرح اصرار دارند، در صفحه شخصی خود نوشته است:

«در آخرین تحقیق منتشر شده در مجله مواد خطرناک (Journal of Hazardous Materials ) شش محقق چینی گزارش کرده‌اند که این نانوذرات تیتانیوم با اختلال در فتوسیستم 2 باعث کاهش فتوسنتز جلبک می شوند. این ترکیبات باعث افزایش ترکیبات فعال اکسیداتیو در محیط و آسیب به جلبک می گردد.

 در ضمن با ایجاد پوششی در اطراف آن مانع از رسیدن نور و کاهش رشد جلبک خواهد شد. این محققان همچنان دریافتند که با افزایش میزان نانوذرات تیتانیوم در محیط آبی غلظت میکروسیستین (ماده سمی تولید شده توسط جلبک های سبز-آبی) در آب افزایش یافته و به اکوسیستم آبی آسیب می رساند.

سوال: علاوه بر ریسک سرطان زایی و موتاژنی این ترکیبات، راستی چرا عده ای در سازمان حفاظت محیط زیست و بعضی از همکاران دانشگاهی من از این طرح خطرناک حمایت می کنند؟؟»

  • منبع : www.datikan.com
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32

اخبار مرتبط