خلاء قانونی منجر به صدور مجوزهای زمین خواری به نام مدیران شده است/ محیط زیست برای مبارزه با فساد الگو باشد

رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

25 بهمن 1394

خلاء قانونی منجر به صدور مجوزهای زمین خواری به نام مدیران شده است/ محیط زیست برای مبارزه با فساد الگو باشد

وزیر دادگستری با اشاره به برخورد با مدیران در بحث زمین خواری اظهار کرد: مجوزهایی به استناد برخی مواد قانونی و آیین‌نامه‌ها، به نام مدیران صادر شده است و ما باید به دنبال رفع این خلاءهای قانونی باشیم.

به گزارش گروه خبر داتیکان؛ به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در گردهمایی سراسری مدیران سازمان حفاظت محیط زیست که در سالن همایش‌های پارک پردیسان برگزار شد با تاکید بر اهمیت محیط زیست، گفت: صحبت از محیط زیست یعنی صحبت از اساس حقوق بشر و حقوق شهروندی، زیرا این حقوق در راس حیات انسان قرار دارد.

وی با اشاره به آلودگی هوا در شهرهای بزرگ افزود: وقتی آلودگی هوا در شهرهای بزرگ رخ می‌دهد مشکلاتی را برای ما ایجا می‌کند؛ از این جهت بحث محیط زیست در جوامع به خصوص جوامع صنعتی یک نیاز و ضرورت است.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه دستگاه حفاظت محیط زیست مهمترین دستگاه نظارتی است، گفت: زمانی که در سازمان بازرسی کل کشور بودم تلقی‌ام این بود که سازمان محیط زیست مهمترین دستگاه نظارتی کشور است و از همان ابتدا هم پیشنهاد دادم که محیط زیست باید یک سازمان جامع باشد و سازمان‌های تصدی‌گری حق ندارند که مسئول مسایل محیط زیستی باشند.

به گفته وزیر دادگستری، مجلس شورای اسلامی باید نوع نگاه خود به محیط زیست را سازمان یافته تر کند تا این سازمان بتواند با برنامه ریزی جامع حرکت کند و این مساله یک نیاز جدی است.

وی ادامه داد: سازمان محیط زیست هم جزو اصلی‌ترین سازمان‌های حقوق شهروندی و هم مهمترین سازمان نظارتی است و از آنجا که تجاوز به حق حیات مهمترین فساد است، مبارزه با این فساد باید در اولویت قرار گیرد.

 

تشکیل معاونت حقوق بشر برای پیگیری موضوع حقوق شهروندی

پورمحمدی گفت: وزارت دادگستری نیز در این راستا معاونت حقوق بشر را در خود تشکیل داده و موضوع حقوق شهروندی را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین یکی از حوزه‌هایی که تشکل‌های مردم‌نهاد در آن فعال هستند بحث محیط زیست است و به نوعی سمن‌ها نقش خوبی در این زمینه دارند.

وزیر دادگستری یادآور شد: دولت هم از ابتدا در مورد حقوق شهروندی تاکید ویژه‌ای داشته و بر همین اساس یکی از همکاری‌های ما در مورد محیط زیست، موضوع حقوق شهروندی است و قرار شده که از ظرفیت‌های دولت برای حمایت حقوقی از محیط زیست نهایت بهره را ببریم.

وی تصریح کرد: همچنین به دنبال آن هستیم که فقط اقدامات قضایی بر روی پرونده‌ها صورت نگیرد بلکه از ظرفیت شبه قضایی در رسیدگی به پرونده‌ها استفاده شود.

 

برخورد با متعرضان محیط زیست

پورمحمدی با اشاره به اینکه وزارت دادگستری مرجع ملی کنوانسیون ضدفساد است، گفت:‌ از آنجا که بحث مبارزه با فساد بسیار مهم است در صددیم که با متعرضان به محیط زیست برخورد شود.

وی با اشاره به اینکه بحث مبارزه با فساد جزو اولویت کاری دولت است،‌ گفت: هیچ تعارفی در مبارزه با فساد نداریم و رئیس‌جمهور محترم هم در مبارزه با فساد گام‌های خوبی برداشته‌اند و امیدواریم سازمان محیط زیست هم الگویی برای این موضوع باشد.

وزیر دادگستری درباره برخورد با مدیران در بحث زمین‌خواری نیز گفت: مجوزهایی به استناد برخی مواد که در قانون و آیین‌نامه‌ها آمده به نام آنها صادر شده است که ما باید تلاش کنیم این خلاءهای قانونی را از بین ببریم.

 

برخورد قاطع تعزیرات با گرانفروشان

پورمحمدی درباره فعالیت‌ گشت‌های تعزیرات در روزهای پایانی سال نیز گفت: گشت‌های تعزیرات کار خود را از هم اکنون در شبکه حمل و نقل، هتل‌ها و ... شروع کرده‌اند و به طور کلی عمده کار ما پیشگیری و هشدار است اما با مشاهده تخلفاتی مانند گرانفروشی، تعزیرات برخورد قاطعی خواهد کرد./

انتهای پیام

  • منبع : ایسنا