حقوق بین الملل حقوق بین الملل

5 تیر 1398
آمار بالای طلاق در بریتانیا

آمار بالای طلاق در بریتانیا

جدیدترین آمارهای منتشر شده از میزان طلاق در انگلیس و ولز نشان می‌دهد که با اغماض می‌توان گفت که تقریبا نیمی از ازدواج های ثبت شده در این کشور به جدایی منجر می‌شود.

داتیکان: به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در شش ماهه نخست سال 2019، تقریبا 42 درصد از ازدواج‌های ثبت شده در انگلیس و ولز به طلاق ختم شده است، اگر چه میزان طلاق در این کشورها در حال افول است اما این آمار نشان می‌دهد که افت محسوسی در این زمینه قابل مشاهده نیست.

در سال 2017 نیز میزان رسمی طلاق ثبت شده 42 درصد بود؛ این رقم نشان می‌داد که 204 هزار نفر در انگلیس و ولز در وضعیت طلاق به سر می‌برند؛ در سال‌های اخیر تلاش‌های مختلفی برای کاهش میزان طلاق در این دو کشور انجام شده بود اما به نظر می‌رسد که این تلاش فقط توانسته است جلوی رشد طلاق را بگیرد و هنوز در کاستن از این رقم توفیقی نداشته‌اند ضمن اینکه میزان طلاق در میان همجنس‌گرایان سه برابر شده است.

بنابر آماری که از سوی مرکز «کریسپو» منتشر شده است، اکثر طلاق‌ها در سن 45 تا 49 سالگی رخ داده است؛ کارشناسان گفته‌اند که این آمار نشان می‌دهد که زوج‌های انگلیسی حتی سال‌ها بعد از ازدواج و در میانسالگی نیز نتوانسته‌اند درک درستی از یکدیگر و مقتضیات زندگی مشترک پیدا کنند.

زنان یا مردان؟ کدام یک بیشتر به سوی طلاق می‌روند؟

آمارهای منتشر شده حکایت از ان دارد که زندگی مشترک در بریتانیا، سختی‌های بیشتری برای زنان به همراه دارد یا دست کم، روند زندگی به نحوی پیش می‌رود که آن‌ها تمایل بیشتری برای ارائه درخواست طلاق پیدا می‌کنند؛ 62 درصد از درخواست طلاق‌ها از سوی زنان مطرح شده است.

اما نکته دیگری که باعث نگرانی قابل توجهی شده است به این واقعیت برمی‌گردد که بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، 60 درصد زوج‌های در انگلیس و ولز، تصور می‌کنند که تا قبل از بیستمین سالگرد ازدواجشان از یکدیگر جدا خواهند شد؛ این موضوع از این واقعیت خبر می‌دهد که بیش از نیمی از زوجهای انگلیسی دورنمای روشن و امیدبخشی از زندگی مشترک ندارند و این احتمال را بسیار جدی می‌دانند که حل نشدن مشکلاتشان در زندگی مشترک آن ها را قطعا به سوی جدایی سوق خواهد داد.

نباید از این نکته نیز غافل شد که از میان طلاق‌های ثبت شده، 59 درصد از طلاق‌ها متعلق به زوج‌هایی بوده که هیچ یک سابقه طلاق نداشته‌اند؛ در 18 درصد از موارد، یکی از زوج‌ها و در 8 درصد هر دو زوج سابقه طلاق داشته‌اند.

خسارت سنگین طلاق

وقتی صبحت از طلاق می‌شود همه ذهن‌ها به سراغ آسیب‌های روانی و عاطفی این پدیده اجتماعی جلب می‌شود؛ اگرچه این آسیب‌ها قابل کتمان نیست و می‌توانند موج دیگری از آسیب‌های اجتماعی را رقم بزنند اما آمارها حاکی از آن است که این میزان از طلاق در انگلیس و ولز باعث شده تا 51 میلیارد یورو هزینه روی دست خانوارها و جامعه انگلیس بگذارد.

این‌ها هزینه‌هایی هستند که به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم در اثر طلاق ایجاد می‌شوند؛ از جمله این هزینه‌ها می‌توان به درمان معضلات سلامت جسمی و روانی ناشی از طلاق، مشاوره‌های حقوقی، غیبت از محل کار، حمایت‌های شخصی و اجتماعی و... اشاره کرد.

برای انجام مراحل قانونی طلاق‌، زوج‌ها مکلفند دست به جیب شوند؛ این موضوع نیز یکی دیگر از فشارهایی است که پدپده اجتماعی طلاق بر زوج‌های انگلیسی وارد می‌کند.

هزینه انجام و ثبت طلاق در نقاط مختلف انگلستان متفاوت است و دقیقا به این موضوع بستگی دارد که این درخواست در کجا مطرح شود اما به طور میانگین برای ثبت درخواست طلاق تقریبا باید 550 یورو هزینه کرد.

دلایل اصلی طلاق

 تقریبا اکثر افرادی که به سوی ارائه درخواست طلاق رفته‌اند، «رفتار غیر قابل تحمل» همسرشان را به عنوان دلیل اصلی این درخواست مطرح کرده‌اند؛ 83 درصد از زنان و 73 از مردان، این موضوع را به عنوان انگیزه‌ای برای طرح موضوع جدایی به دادگاه معرفی کرده‌اند.

رفتار غیر قابل تحمل، طیف مختلف و متکثری از رفتارها و رویدادها از جمله عدم حمایت عاطفی، ضعف در روابط جنسی، عدم مشارکت در تامین نیازهای مالی خانواده و سوء استفاده‌های شخصی را شامل می‌شود.

از دیگر دلایل عمده‌ای که از سوی متقاضیان طلاق به عنوان انگیزه‌ای برای جدایی در این کشور مطرح شده، می‌توان به "خیانت و بی‌وفایی همسر" اشاره کرد؛ بی‌وفایی رفتاری را شامل می‌شود که یکی از زن و شوهر، همسر خود را بدون رضایت او برای حداقل 2 سال ترک کند.

البته نباید فراموش کرد که یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا زوج‌های متقاضی طلاق «رفتار غیر‌قابل تحمل» را به‌عنوان دلیل جدایی خود مطرح کنند، این است که این دلیل راحت‌تر روند طلاق آن‌ها را پیش می‌برد؛ دیگر دلایل (به غیر از خیانت) نیاز به طی مراحل قانونی جداگانه‌ای دارد.

از آنجایی که در انگلیس حتما باید دلیلی برای طلاق ارائه شود و بدون دلیل نمی‌توان این روند را پیش برد در نتیجه توسل به رفتار غیر‌قابل تحمل می‌تواند برای زوج‌های متقاضی طلاق راهگشا باشد.

 

  • منبع : www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط