حقوق بین الملل حقوق بین الملل

5 تیر 1398
دولت فرانسه در پرونده آلودگی هوا محکوم شد

دولت فرانسه در پرونده آلودگی هوا محکوم شد

یک دادگاه اداری در فرانسه به نفع یک مادر و دختر فرانسوی رای داد که از دولت این کشور به دلیل کیفیت نامناسب هوا شکایت کرده بودند.

داتیکان: خانم تی و دخترش چندی پیش به دلیل آلودگی هوا دچار برونشیت و آسم شدند و با حمایت چند سازمان مردم‌نهاد از دولت فرانسه به عنوان مسئول بروز خسارت شکایت کردند.

خانم تی گفته که بعد از مهاجرت از پاریس به حومه شهر مشکلات تنفسی آنها برطرف شدند. از نظر آنها دولت فرانسه به اندازه کافی برای حل آلودگی هوا تلاش نکرده است بخصوص در یک دوره بحرانی در دسامبر سال 2016.

استناد قانونی آنها به ماده 13 و 23 دستورالعمل کیفیت هوای اروپا بود که در آن دولتهای عضو اتحادیه موظف شدند آلاینده های جوی را در میزان خاصی محدود نگه دارند. همچنین در این دادخواست به ماده د2 کنوانسیون اروپایی حفاظت از حقوق بشر در مورد حق بر حیات و ماده 8 در باب حق زندگی خانوادگی و شخصی استناد شده بود و در نهایت ادعا شده بود که دولت فرانسه ماده ال. 1-220 قانون محیط زیست  در مورد حفاظت از حق اشخاص برای تنفس هوای پاکیزه را نقض کرده‌است.

این اولین رای از این نوع است و احتمالا بر حدود چهل پرونده مشابه که در شهرهای مختلف فرانسه در جریان است تاثیرگذار خواهد بود. بر اساس آمار اداره سلامت دعمومی فرانسه ، آلودگی هوا سالانه 48 هزار نفر را در این کشور به کام مرگ می‌کشد.

  • منبع : www.datikan.com

اخبار مرتبط