حقوق بین الملل حقوق بین الملل

12 تیر 1398
امیر دبی در دادگاه انگلستان به جنگ همسرش می‌رود

امیر دبی در دادگاه انگلستان به جنگ همسرش می‌رود

گفته می‌شود که امارات برای بازگرداندن همسر  فراری امیر دبی با دولت بریتانیا وارد مذاکره شده‌است.

داتیکان: یک نزاع حقوقی بین دو خاندان سلطنتی خاورمیانه در دادگاه‌های لندن آغاز شده‌است و گفته می‌شود با دولت بریتانیا هم در مورد این پرونده مذاکره شده است.

روزنامه گاردین در گزارشی به ماجرای نزاع حقوقی حیا بنت الحسین خواهر پادشاه اردن با همسرش شیخ محمد بن راشد امیر دبی پرداخته‌است. این پرونده زمانی آغاز شد که شاهزاده حیا از امارات فرار کرد.

این خاندان سلطنتی اماراتی هنوز هم درگیر ماجرای فرار شاهزاده لطیفه دختر شیخ محمد از کشور است. گفته شده که او چندی پیش از دبی گریخت ولی نیروهای کماندویی او را در سواحل هند یافته و به امارات برگرداند.

مقامات اماراتی مساله فرار و دستگیری شاهزاده لطیفه را انکار کرده و آن را یک داستان تخیلی میدانند. به گفته آنها لطیفه در مورد سو استفاده قرار گرفته و ربوده شده بود.

شاهزاده حیا رابطه خوبی با خاندان سلطنتی بریتانیا دارد و مالک یک خانه 85 میلیون پوندی در نزدیکی کاخ کنزینگتون است. او سال 2004 با شیخ محمد میلیاردر اماراتی ازدواج کرد و ششمین همسر او شد. حیا در مدارس خصوصی انگلیس تحصیل کرده و در آکسفورد رشته فلسفه، اقتصاد و سیاست را خوانده است. او در کمیته بین المللی المپیک مسئولیت داشته و سفیر حسن نیت برنامه غذای جهانی سازمان ملل بوده است.

گفته میشود مقامات دبی از طریق کانالهای خصوصی درخواست استرداد حیا به امارات را با مقامات بریتانیا مطرح کرده اند البته سفارت امارات در لندن این موضوع را انکار کرده است و گفته است که دولت امارات هیچ دخالتی در مسائل زندگی شخصی افراد نمی‌کند

گفته می‌شود شاهزاده حیا ابتدا به آلمان رفته و در آنجا درخواست پناهندگی کرده بود.

خانم رضا استرلینگ فعال عدالت کیفری که قبلا در دبی بازداشت شده در این مورد می‌گوید: «ما میدانیم که لطیفه دختر شیخ محمد قبلا از کشور فرار کرده و قصد پناهندگی داشت و مطالب غیر قابل بیانی در مورد سو استفاده‌های پدرش گفته بود. اکنون هم بنظر می‌رسد همسر شیخ محمد فرار کرده و درخواست پناهندگی دارد.»

اما سوال اصلی همه این است که چه چیز باعث فرار او شده است؟ استرلینگ می‌گوید: او یک زن بالغ و خواهر پادشاه اردن است اما با این حال احساس ناامنی می‌کند.

وکلای شیخ محمد بن راشد حاضر نشدند اطلاعاتی در این مورد بدهند.

  • منبع : www.datikan.com

اخبار مرتبط