حقوق بین الملل حقوق بین الملل

12 تیر 1398
پیروزی حق بر مردن در دادگاه فرانسه

پیروزی حق بر مردن در دادگاه فرانسه

دادگاه عالی فرانسه به پزشکان اجازه داد تا به زندگی مردی که از یازده سال پیش در وضعیت زندگی گیاهی قرار داشت خاتمه دهند.


داتیکان: وینسنت لامبرت پرستار روانپزشکی سال ۲۰۰۸ در یک تصادف رانندگی فلج شد و یک پرونده مربوط به حق مردن آغاز شد که به دلیل اختلاف شدید بین خانواده اش ۱۱ سال طول کشید و جامعه فرانسه را مدتها درگیر خود کرده و حتی واکنش پاپ را به همراه داشت.

پزشک اصلی معالج لامبرت در نامه‌ای به خانواده‍‌اش اطلاع داد که با توجه به مجوز دادگاه تغذیه او از طریق سرم را قطع کرده‌است.
لامبرت ۴۲ ساله از زمان تصادف در حالت زندگی نباتی قرار داشت و خانواده‌اش در مورد اینکه او باید زنده بماند یا اجازه مرگش داده شود به شدت اختلاف داشتند.
والدین کاتولیک می‌خواستند او را زنده نگه دارند اما همسر و شش برادر و خواهرش اعتقاد داشتند که باید اجازه داد تا زندگی او به پایان برسد. راشل همسر لامبرت که در نظام حقوقی فرانسه قیم او محسوب می‌شود گفته بود که شوهرش قبل از تصادف گفته بود که علاقه‌ی به حیات مصنوعی ندارد اما سند مکتوبی با این مضمون در اختیار نداشت.
چندین معاینه پزشکی به دستور دادگاه در طول این سالها انجام شده و همگی به این نتیجه رسیده بودند که لامبرت در وضعیت حیات گیاهی برگشت‌ناپذیر است و امیدی به بهبود او نیست.
پزشکان بیمارستان ریمز در شمال فرانسه پنج بار تصمیم داشتند خدمات ادامه حیات لامبرت را قطع کنند اما هر بار با حکم دادگاه به درخواست والدین لامبرت این کار متوقف می‌شد.
کمیته حقوق معلولان سازمان ملل هم از فرانسه خواسته بود تا لامبرت را زنده نگه دارند، درخواستی که دولت فرانسه آن را رد کرد.

نهایتاً روز جمعه با حکم دادگاه فرجام فرانسه اجازه پایان زندگی لامبرت داده شد اما وکلای والدین لامبرت تهدید کرده‌اند که در صورت عملی شدن این حکم به اتهام قتل شکایت خواهند کرد.
پاپ فرانسیس در ماه مه در اشاره به پرونده لامبرت گفته بود که «همواره باید از حیات به عنوان هدیه خداوند حفاظت کرد از آغاز تا پایان طبیعی آن.»
برخی از فعالان مدنی و سیاستمداران از امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه هم خواستند در این پرونده دخالت کند اما او درخواست والدین لامبرت برای مداخله را نپذیرفته و گفته که این یک پرونده پزشکی است و حق تصمیم‌گیری در مورد آن با پزشکان و همسر لامبرت است.

  • منبع : www.datikan.com

اخبار مرتبط