ادعاهای زنگنه علیه زنجانی  تحت عنوان اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا  قابل پیگیری است

23 تیر 1398

ادعاهای زنگنه علیه زنجانی تحت عنوان اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا قابل پیگیری است

رسول کوهپایه زاده در گفتگو با داتیکان مطرح کرد

داتیکان: تیتر اول روزنامه‌های امروز صبح به صحبت‌های بیژن زنگنه اشاره داشت. وزیر نفت در بخشی از صحبت‌های خود اعلام کرده بود که بابک زنجانی رسانه‌ها را علیه وی تطمیع کرده و یک جوسازی علیه وزیر نفت ایجاد کرده است. جدای از درست یا غلط بودن ادعاهای مطروحه در این خصوص دو فرض مطرح است:

نخست این ‌که وزیر نفت، در خصوص این ادعا مدارک و مستنداتی دارد و هنوز ارائه نکرده است. در این زمینه این انتقاد به وی وارد است که چرا این مستندات هنوز ارائه نشده است؟ آیا بابک زنجانی در زندان، از نفوذ و قدرتی فرای وزیر نفت جمهوری اسلامی برخوردار است؟

دومین فرض این است که وزیر ادعاهای خود را بدون مستند و برپایه حدس و گمان مطرح ساخته باشد. سوالی که در این خصوص پیش می‌آید این است که آیا می‌توان علیه یک فرد هرچند متهم در جرایم کلان، چنین ادعاهایی بدون سند و مدرک مطرح کرد؟ آیا برای وکیل بابک زنجانی حقی وجود دارد تا از موکل خود در این زمینه دفاع کند؟ داتیکان در گفتگویی با رسول کوهپایه زاده، وکیل بابک زنجانی به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد.

رسول کوهپایه زاده در خصوص صحبت‌های اخیر وزیر اظهار داشت: «آقای زنگنه، صحبت‌هایی داشتند با این مضمون که بابک زنجانی در برخی رسانه‌های پول خرج می‌کند که به نفعش بنویسند. به نظر بنده، این موضوع از ابعاد حقوقی قابل بررسی است». او در ادامه گفت: «اولاً یک ادعا و اتهامی متوجه موکل بنده شده است که این ادعا تا این لحظه در هیچ مرجع ذیصلاحی اثبات نشده است. دوماً و از آن مهمتر  اینکه، از سوی وزیر نفت به رسانه‌ها تهمت وارد شده و افترا زده شده است که بخشی از رسانه‌ها از بابک زنجانی پول می‌گیرند که به نفعش بنویسند و با وزیر نفت و وزارت مخالفت و آن‌ها را تخریب کنند.»

وکیل بابک زنجانی در خصوص ادعاهای زنگنه اینطور ادامه داد: «من می‌خواهم عرض کنم، اگر این ادعایی که مطرح شده در مرجع صالح اثبات نشود، می‌تواند دارای وصف کیفری نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا باشد، همان طور که قانون اساسی به این موضوع اشاره دارد.»

اصل سي و نهم:

هتك حرمت و حيثيت كسي كه به حكم قانون دستگير، بازداشت، زنداني يا تبعيد شده، به هر صورت كه باشد ممنوع و موجب مجازات است.

وی در ادامه گفت: «به نظر می‌رسد این‌طور اظهارنظرها که مستند به هیچ دلیل و مدرکی نیست، هم خلاف قانون است هم با موازین اخلاقی سازگاری ندارد و زیبنده مقام عالی وزارت نیست. این چندمین بار است که وزیر نفت این ادعا را مطرح می‌کند که آقای زنجانی در رسانه پول خرج می‌کند تا به نفعش بنویسند.»

کوهپایه‌زاده در خصوص ادعاهای زنگنه بدون ذکر اسناد و مدارک گفت: «بنده به عنوان وکیل آقای زنجانی یکبار از ایشان خواهش می‌کنم، فارغ از طرح ادعاهایی که می‌تواند انگیزه‌های متفاوتی داشته باشد به طور مستند و مستدل اسناد و مدارک خودش را در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار دهد و با صدای بلند اعلام کند که رسانه‌ها این مقدار پول به این ترتیب از زنجانی دریافت کردند و در واقع صحبت ایشان مستند به دلیل و مدرک باشد.»

وی در خصوص لفظ عام آقای زنگنه که ادعای خود را خطاب به رسانه اعلام کرد گفت: «این صحبت به هرحال می‌طلبد که رسانه‌ها و انجمن‌های صنفی نیز از حیثیت و شرافت کاری خود دفاع کنند چون به هرحال جامعه رسانه تحت این عنوان مورد اتهام قرار گرفته است. من درخواست می‌کنم از مدعی العموم که ورود پیدا کنند و از آقای زنگنه مطالبه اسناد و مدارک و دلیل داشته باشند.»

وکیل بابک زنجانی در مورد برخورد قانونی با رسانه‌هایی که ادعا شده از زنجانی پول گرفتند اظهار داشت: «باید با هر رسانه‌ای  که به هر نحوی از طریق آقای زنجانی منتفع شده، برخورد قاطع قانونی صورت بگیرد و اگر این فقط در حد ادعا است و مستند به هیچ سند و مدرکی نیست، باید با گوینده این ادعاها مطابق قوانین و مقررات برخورد قانونی صورت گیرد.»

  • منبع : http://www.datikan.com