14 مهر 1398
ایدز در چنار محمودی و دولت بی خبری

ایدز در چنار محمودی و دولت بی خبری

بررسی ماجرای شیوع ویروس ایدز در چنار محمودی در یادداشتی از کامبیز نوروزی

داتیکان: می شود گفت که دولت و اغلب وزارتخانه ها هیچگاه در برابر رسانه ها وفضای خبری حساسیتی نداشته اند و تقریباً در اغلب موارد مهم که با واکنش های افکار عمومی همراه بوده است ، دولت با سکوتی انفعالی و خودداری یا ناتوانی از از اطلاع رسانی دقیق و حرفه ای  و ارائۀ گزارش های تخصصی و قانع کننده ، میدان را برای توسعۀ انواع خبرهای راست و دروغ باز گذاشته است . میل به پنهانکاری ، ناکارآمدی دستگاه مدیریتی و فقدان سیاست رسانه ای از عوامل این نقص بزرگ است .

آخرین نمونۀ این انفعال خبری ، مربوط به گزارشهای شیوع ایدز در روستای " چنار محمودی " لردگان در استان چهار محال و بختیاری است . نه از وزارت بهداشت خبر قابل اعتنایی می رسد ، نه تلاشی برای پاسخ گویی به مردم در جهت آرام کردن اوضاع دیده می شود . اگر مردم عصبانی بشوند چه کسی می تواند به آنها خرده بگیرد . می خواهید بگوئید کسانی آنها را تحریک می کنند ؟ گیریم که اینطور باشد . وقتی دولت ، و مهمترین دستگاه خبری کشور ، یعنی صدا و سیما  ، هیچ حرکت یا سیاست روشن و مؤثری برای مدیریت خبری و ارائۀ گزارش های قابل اعتماد و قانع کننده نمی کنند ، بهترین میدان برای توسعه هر خبر گزارش راست دروغ باز می شود .

     واکنش خبری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی خلاصه می شود در یک بیانیۀ کوتاه معاونت بهداشت و سخنان کوتاهی که آقای وزیر در حاشیۀ مراسم روز ملی دامپزشکی (!) ابراز داشته است . این واکنش دیرهنگام 3-4 روز پس از بلند شدن موج خبر انجام شد ؛ یعنی زمانی که از نظر اصول خبر ، خبر رفته است و اثر خودش را گذاشته است . هیچ یک از دو مطلب کمترین چیز مهمی را روشن نمی کنند الا اینکه طبق بیانیه آقای معاون باز هم مردم و رسانه ها مقصرند و به گفتۀ آقای وزیر " ما و همکاران مان برای مردم شریف آن منطقه احترام ویژه ای قائل هستیم".

هنوز هیچکس به درستی نمی داند واقعیت چیست . روستای چنار محمودی 1800 نفر جمعیت دارد . آمار مبتلایان به ایدز را از 200 نفر تا 20 نفر می گویند . آمار دقیق چقدر است ؟ این را باید وزارت بهداشت بگوید . آیا شیوع ایدز در این روستای کم جمعیت اصلاً درست است یا نه ؟ این را باید وزارت بهداشت بگوید . اگر اصل خبر درست است علت آن چیست ؟ این را باید وزارت بهداشت بگوید . از برخی پزشکان شنیدم که اگر اصل خبر درست باشد ، فعال شدن ویروس ایدز و انتقال آن نمی توانداتفاقی کوتاه مدت باشد و احتمالاً شروع ماجرا به چند سال قبل بر می گردد . آیا این حرف درست ؟

    همۀ این پرسش ها و ابهامها در صورتی قابل پاسخگویی و روشنگری اند که مقامهای مسئول صادقانه و بی پرده پوشی  با سرعت عمل و دقت نسبت به این مسأله واکنش نشان دهند . این واکنش باید به اندازه ای قابل اعتماد و حرفه ای و قدرتمندانه باشد که مردم باور کنند . اما هرکس چیزی می گوید ، الا وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی . آنها هم طبق رویۀ جاری مقامهای ارشد دیگر ، فقط به این اکتفا می کنند که تکذیب کنند و بگویند آمارها آنقدرها هم که می گویند نیست و موضوع در دست بررسی است . همین . بعد توقع دارند مردم هم با این کلیات ابوالبقا که بیش از هر چیز بوی فرار از مسئولیت پاسخگویی می دهد قانع شوند و دیگر کسی نه چیزی بگوید و نه چیزی بنویسد .

    درست تر آن است که مسئولان این وزارتخانه در چنین مواردی سیاست اطلاع رسانی فعال و گسترده پیش بگیرند . گفتن  اینکه "متأسفانه عده ای از افراد نا آگاه و یا سودجو اقدام به انتشار اخبار کذب و نگران کننده نموده اند و در این بین رسانه های بیگانه نیز با ارائه اطلاعات غلط به این نگرانی دامن می زنند" ( از بیانیه معاون آقای وزیر ) بیشتر بوی گریز می دهد . باید گزارش های درست و فوری و دقیق منتشر کنید و به شعور و حقوق مردم احترام بگذارید تا بتوانید فضای خبری را با آنچه واقعیت است مدیریت کنید .

  • منبع : www.datikan.com
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32

اخبار مرتبط