حقوق بین الملل حقوق بین الملل

17 مهر 1398
حق اعتراض در خطر انقراض

حق اعتراض در خطر انقراض

در همه جای دنیا از آمریکا تا هنگ کنگ حق اعتراض مسالمت‌آمیز در خطر زوال قرار گرفته است.

 داتیکان: وقتی روسیه سعی می‌کند درس حقوق بشر به بریتانیا بدهد انگلیسی ها باید از خجالت آب شوند. این هفته پلیس لندن به دفتر گروه «قیام علیه انقراض» حمله‌ور شده و ده فعال محیط‌زیستی را بازداشت کرد. توییتر سفارت روسیه در لندن اینگونه واکنش نشان داد: «اغتشاش پذیرفتنی نیست اما پلیس هم باید برخورد متناسبی داشته باشد. بازداشتهای پیشگیرانه نگران‌کننده است و بایستی استانداردهای حقوق بشری به دقت در نظر گرفته شود»

پلیس لندن می‌گوید فعالان بازداشت شده مظنون به برنامه‌ریزی توطئه‌ای علیه نظم عمومی بوده‌اند. اما اگر کل کاری که آن‌ها می‌خواستند انجام دهند فقط یک اعتراض مسالمت‌آمیز به تغییرات اقلیمی بوده است پس اتفاقی که این هفته افتاد نه تنها نگران‌کننده بلکه هشداردهنده است.

افزایش نگران‌کننده اقدامات پیشگیرانه پلیس علیه معترضان بخشی از یک روند جهانی است. دولت هنگ کنگ از اختیارات عصر استعماری خود استفاده کرده تا ماسک زدن به صورت را برای معترضان ممنوع کند. بیش از نیمی از ایالتهای آمریکا که 78 درصد جمعیت این کشور را در خود جای می‌دهند قوانینی وضع کردند که برای شرکتها و اشخاصی را که اسرائیل را تحریم می‌کنند مجازات در نظر می‌گیرد. در استرالیا قوانین محدودکننده اعتراضات در حال افزایش است. در کشور آفریقایی گینه هیچ اعتراضی شنیده نمی شود چون اعتراض خیابانی بیش از یک سال است که ممنوع شده و مقامات می‌گویند این کار تهدیدی علیه امنیت ملی است.

می‌توانم باز هم ادامه دهم. حق اعتراض مسالمت‌آمیز در همه جای دنیا در معرض خطر است: نه فقط از مسیرهای قانونی بلکه با خطابه های ضد دمکراتیک. پیتر داتن وزیر کشور استرالیا هفته گذشته گفت معترضانی که ترافیک را مختل می‌کنند باید زندانی شده و خدمات رفاهی آن‌ها قطع شود. آقای داتن یادش رفته یک مسئول منتخب مردم در سال 2019 است و گویا تصور می‌کند یک لرد است و  الان هم سال 1419. در ادامه فرمایشات خود گفته که معترضان باید در اجتماع انگشت‌نما شوند.

 آلمان هم انگار مشتاق سرکوب اعتراضات دمکراتیک از طریق شرمساری اجتماعی است. بهار امسال بوندستاگ مجلس آلمان تصویب کرد که هر نوع جنبش تحریم و قطع همکاری علیه اسرائیل یهودی‌ستیزی محسوب می‌شود.  شصت دانشگاهی یهودی و اسرائیلی در اعتراض به این قانون نامه ای نوشته و در آن آوردند: «یکسان‌انگاری تحریم و قطع همکاری با اسرائیل با یهودی‌ستیزی از سوی راستگراترین دولت تاریخ اسرائیل تبلیغ می‌شود و هدف از آن اینست که از هر گفتمانی در مورد حقوق فلسطینیان مشروعیت‌زدایی شود»

برگردیم به بریتانیا. روزنامه تلگراف یکشنبه سرمقاله‌ای منتشر کرد با تیتر «حق اعتراض به رفتارهای تروریستی گسترش پیدا نمی‌کند». چیزی نمانده بود که نویسنده سرمقاله به گروه «قیام علیه انقراض» انگ تروریست بودن هم بزند و البته تیتر مقاله هم در لفافه همین را به ذهن متبادر می‌کرد. در بخشی از مقاله آمده بود: «ما فرایندهای دمکراتیکی داریم که باید از آن‌ها پیروی شود نه اینکه زندگی میلیون‌ها نفر را مختل کرد» انگار نه اینکه اعتراض هزاران نفری علیه نابودی اقلیم جوهره بنیادین فرایندهای دمکراتیک است.

وقتی در کشوری مثل بریتانیا زندگی می‌کنید فرضتان بر اینست که آزادی‌های مدنی شما تضمین شده است. فکر می‌کنید که هیچوقت این کشور مثل گینه و عربستان سعودی نخواهد شد. به راحتی به روزنامه‌ای که فعالان محیط زیستی را تروریست می‌خواند می‌خندید. خبر دستگیری پیشگیرانه معترضان پیش از شروع اعتراض را میشنوید و شانه بالا می‌اندازید. اما به یاد داشته باشید که فرسایش تدریجی حق آزادی بیان و آزادی تجمع ادامه خواهد یافت. حق ما برای قیام گرانبها اما متزلزل است اگر از آن حفاظت نکنیم به زودی منقرض خواهد شد.

 

نویسنده: اروا مهدوی در روزنامه گاردین

مترجم: محسن کاظم‌پور

  • منبع : www.datikan.com
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32