وکیل خوب کیست؟

29 مهر 1398

وکیل خوب کیست؟

مهم ترین ویژگی‌های یک وکیل

داتیکان: ویژگی هایی که یک وکیل خوب باید داشته باشد

1-    روابط عمومی بالا و توانایی برقراری ارتباط با دیگران

یک وکیل باید هنرمندانه از کلمات استفاده کند و مهارت های نوشتاری خوبی داشته باشد و همچنین شنونده خوبی هم باشد. وکیل باید مهارت صحبت در جمع را داشته باشد برای این منظور که بتواند در دادگاه در مقابل قاضی و دادستان به شکل متقاعد کننده‌ای از موکل دفاع کند.

وکلایی به مهارت‌های ارتباطی و قدرت سخنوری بالا دست پیدا می‌کنند که در دوران تحصیل خود در فعالیت‌هایی مثل حضور در دادگاه مجازی و سخنرانی در جمع شرکت کرده باشند.

وکیل خوب باید واضح و گیرا، مختصر و مفید بنویسد، زیرا یکی از وظایف وکیل نگارش اسناد متنوع حقوقی است.

در کنار تمام این توانایی ها که گفته شد وکیل خوب باید شنونده توانمندی باشد تا بتواند گفته های دیگران به طور مثال شهادت شاهدان در دادگاه را تجزیه و تحلیل کند.

2-    قدرت داوری

یکی از توانایی های اساسی یک وکیل خوب این است که بتواند از اطلاعات محدود به یک نتیجه گیری یا فرضیه منطقی و معقول برسد.

البته یک وکیل خوب باید بتواند نظریه خودش را هم نقد کند و به نقاط ضعف آن آگاه باشد و پیش بینی کند که طرف مقابل از چه منظری ممکن است استدلال او را زیر سوال ببرد.

از طرف دیگر یک وکیل خوب باید بتواند نقاط ضعف استدلال طرف مقابل خود را شناسایی کند. داشتن قاطعیت یکی از لوازم ضروری شغل وکالت است چون یک وکیل در جلسه دادرسی زمان محدودی برای دفاع در اختیار دارد و باید بتواند از این فرصت محدود به بهترین شکل استفاده کند و قویترین استدلال را انتخاب و به قاضی ارائه دهد.

3-    مهارت تجزیه و تحلیل

حقوق چه در تئوری و چه در عمل نیازمند دریافت حجم عظیمی از اطلاعات و سپس استفاده از آنها در یک استنتاج منطقی است.

در بسیاری از اوقات در یک پرونده خاص می‌توان به چند قانون مختلف استناد کرد، یا به چند شکل متفاوت پرونده را پیش برد، بنابراین وکیل خوب باید مهارت ارزیابی بالایی داشته باشد تا تشخیص بدهد که کدام مسیر مناسب‌ترین مسیر برای پیروزی در پرونده و احقاق حق موکل است.

4-    مهارت تحقیق

یک وکیل خوب برای اینکه موکلش را درک کند و نیازهای او را بشناسد تا یک استراتژی قضایی برای پرونده تهیه کند باید مهارت تحقیق در کوتاه‌ترین زمان به موثرترین شکل را داشته باشد.

برای تهیه استراتژی قضایی یک وکیل خوب باید بتواند حجم عظیمی از اطلاعات را دریافت و تجزیه تحلیل کند و آنها را در یک ساختار منطقی و معقول به کار بگیرد.

5-    اجتماعی بودن

حقوق فقط یک فعالیت انتزاعی نیست، هر اندازه هم که یک وکیل از نظر تحصیلات دانشگاهی توانمند باشد، در نهایت باید با مردم عادی معاشرت کند و مشکلات آن‌ها را رفع کند، تصمیمات او به طور مستقیم بر همین افراد تاثیر گذار است.

یک وکیل خوب باید جذاب و موقر باشد و بتواند ذهن دیگران را بخواند، به این ترتیب می‌تواند واکنش‌‌های کنش‌گران در دادگاه را ارزیابی کند. داشتن این توانایی باعث می‎شود تا وکیل بتواند بهترین رویکرد را برای دستیابی به بهترین نتیجه انتخاب کند، وکیل باید بتواند مشتری‌ها را به انجام توصیه های خودش متقاعد کند و قادر باشد در مذاکره با طرف مقابل به نتیجه دلخواه برسد.

6-    خلاقیت

وکلای خیلی خوب فقط محدود به توانایی‌های منطقی و تحلیلی نیستند بلکه در هنگام حل مسئله از خود خلاقیت نشان ‌می‌دهند، بهترین راه‌حل همیشه راهی نیست که همه آن‌را انتخاب می‌کنند گاهی وقتها برای موفقیت در پرونده باید بتوان فراتر از ساختارها و قواعد مرسوم فکر کرد.


  • منبع : http://www.datikan.com