حقوق بین الملل حقوق بین الملل

18 بهمن 1398
تبرئه بعد از 36 سال زندان

تبرئه بعد از 36 سال زندان

اگر در جستجوی پاسخ سریع برای یک مساله باشیم چه بسا به نتایج فاجعه‌باری برسیم.

سه نوجوان آمریکایی در ایالت مریلند که سال 1984 به حبس ابد محکوم شدند پس از 36 سال زندان از اتهام قتل تبرئه شدند.

آلفرد چستنوت، رنسام واتکینز و اندرو استوارت با رای قاضی چارلز پیترز  بیگناه شناخته شده و از زندان مریلند آزاد خواهند شد.

این سه نفر  در نوامبر 1983 به اتهام قتل یک نوجوان 14 ساله به نام دیویت داکت بازداشت شدند. درگیری بر سر یک لباس بیسبال شروع شده و مقتول در هنگام رفتن به دبیرستانی در بالتیمور از ناحیه گردن هدف گلوله قرار گرفته بود.

اما امسال مدارکی به دست دادستان شهر بالتیمور رسید که نشان می‌داد شخص دیگری مرتکب قتل شده است. در گزارش دادستانی آمده که در آن زمان چندین شاهد اعلام کردند که شخص دیگری در زمان حادثه به مقتول شلیک کرده است. یک دانش‌آموز هم او را در حال فرار و رها کردن اسلحه دیده بود اما مقامات انتظامی و قضایی در آن زمان فقط بر روی نقش این سه نفر متمرکز شده بودند. این مظنون جدید که در آن زمان 18 سال سن داشت در سال 2002 با شلیک گلوله به قتل رسید.

شاون آرمبرست مدیر اجرایی پروژه بیگناهی آتلانتیک میانه که وکالت واتکینز را بر عهده دارد می‌گوید: «در آن زمان همه افراد درگیر در پرونده از مسئولان مدرسه، پلیس و دادستانی گرفته تا هیئت منصفه و رسانه‌ها و جامعه محلی با شتاب به دادرسی شتافتند و پیش‌داوری یکطرفه خود را به این پرونده پرابهام تحمیل کردند.»

آرمبرست در پایان گفت: «درسی که از این ماجرا آموختیم این بود که اگر در جستجوی پاسخ سریع برای یک مساله باشیم چه بسا به نتایج فاجعه‌باری برسیم.»

منبع: روزنامه گاردین
مترجم: محسن کاظم‌پور

  • منبع : www.datikan.com