شرح دادخواست اثبات واقعه زوجیت

17 آذر 1398

شرح دادخواست اثبات واقعه زوجیت

در صورتی که زوجه بعد از ثبوت واقعه نکاح، به دلایل مختلف واقعه زوجیت را انکار نماید، زوج با ارائه این دادخواست  و  مستندات خود می‌تواند رابطه مذکور را اثبات نماید.

داتیکان: اثبات واقعه زوجیت

 

1 – هنگامی که عقد ازدواج واقع می‌شود علاوه بر آثاری که بین طرفین ایجاد می‌کند آثار مالی نیز برای آنها به همراه دارد .

2 – ممکن است این رابطه از طرف مرد یا زن انکار شود . این اتفاق در صورتی می‌افتد که عقد ازدواج به ثبت نرسیده باشد . در این حالت طرف مقابل درصدد اثبات رابطه زوجیت برمی‌آید .

3 – این دعوا در دادگاه خانواده مورد رسیدگی واقع می‌شود .

4 – دعوای مذکور غیرمالی می باشد .

5 – این دعوا قابل اعتراض می‌باشد و هر یک از طرفین پس از صدور و ابلاغ رای می تواند نسبت به آن اعتراض نماید .

6 – خواهان ( مرد یا زن ) دادخواستی علیه طرف مقابل خود تنظیم می کند و خواسته اش را " اثبات رابطه زوجیت " عنوان می کند.

7 – خواهان برای این ادعایش باید دلیل داشته باشد . از جمله دلایل او می تواند اقرار طرف مقابل باشد ، می تواند شهادت شهود ، سوگند ، عکس ، فیلم  یا پیامکهایی باشد که بین طرفین بوده و نشان دهنده رابطه زوجیت می باشد و .... .

8 – دادگاه با بررسی دلایل خواهان و دفاعیات خوانده اقدام به صدور حکم می نماید .

9 – باید توجه داشت انکار زوجیت گاهی در زمان حیات دو طرف و از جانب خود مرد و زن صورت می‌گیرد . گاهی نیز یکی از دو طرف فوت کرده و این انکار از جانب ورثه  فرد فوت شده انجام می‌شود .

10 – در قانون حمایت از خانواده در ماده 52 آمده است که هر کس در دادگاه زوجیت را انکار نماید و بعد مشخص شود این کار بی اساس بوده است به مجازات حبس تعزیری درجه 6 و یا جزای نقدی درجه 6 محکوم خواهد شد . یعنی دادگاه او را به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا هشتاد میلیون ریال محکوم خواهد کرد .

11 – مجازات مذکور در مورد قائم مقام و وراثی که با وجود آگاهی از رابطه زوجیت  فرد فوت شده آن را انکار می کنند نیز اعمال می شود .

12 – لازم به ذکر است که در قانون حمایت خانواده در ماده 49 آمده است که اگر مردی واقعه ازدواجش را ثبت نکند به جزای نقدی درجه 5 ( از هشتاد میلیون ریال تا صد و هشتاد میلیون ریال ) و یا حبس تعزیری درجه 7 ( از نود و یک روز تا شش ماه ) محکوم خواهد شد .

دادخواست اثبات واقعه زوجیت

 

کاربر گرامی جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر یا سفارش دادخواست و لایحه می توانید با شماره تلفن های داتیکان 02166128073 و 02166128096 تماس حاصل نمایید .

ساره صادقی

 

  • منبع : https://www.datikan.com/
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32