سوال حقوقی:

آیا بعد از معامله و پیش از قبض، اگر مورد معامله معیوب باشد می توان معامله را بهم زد؟

سلام و خسته نباشید خدمت شما

من دو هفته قبل اقدام به خرید 5 دستگاه گوشی همراه نمودم. موقع معامله، تمام گوشی های همراه سالم بود ولی به دلیل اینکه پول من آماده نبود، توافق بر این شد که 5 روز بعد، پول را پرداخت کنم و گوشی ها را پس بگیرم. بنده به تعهد خودم عمل کردم و پنج روز بعد از قرارداد، کل مبلغ را واریز کردم ولی موقع تحویل اجناس، متوجه شدم که گوشی ها همگی ایراد دارند. متأسفانه فروشنده می گوید که ما قرارداد بسته ایم و پول بنده را نمیدهد. چگونه می توانم پولم را پس بگیرم؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

سلام و عرض ادب خدمت شما

بر اساس ماده 425 قانون مدنی، عیبی که بعد از بیع یا همان معامله و پیش از قبض (یعنی تحویل کالا به شما) در موضوع معامله ایجاد شود، در حکم عیب سابق است و امکان فسخ معامله وجود دارد. بنابراین در خصوص مشکل شما باید گفت که شما هم می توانید معامله را فسخ کنید و هم اگر عیب موجود در گوشیها اساسی نباشد و امکان فروش آنها وجود داشته باشد، می توانید معامله را فسخ نکرده ولی ارش (خسارت) مربوط به خرابی را از فروشنده دریافت کنید.

مشاهده
مشاهده
مشاهده