سوال حقوقی:

آیا میتوان از گذشت مقتول پیش از فوتش رجوع کرد؟

سلام و خسته نباشید

سوالی داشتم میخواستم بدانم که آیا میتوان از کذشت پدر مرحومم نسبت به قاتلش رجوع کرد زیرا ایشان چند ماه با شخصی دعوا کرد و آن شخص چاقویی در شکم پدرم فرو کرد که پدرم از آن روز تا روز فوتش در بیمارستان بستری بود اما چند روز قبل از مرگش از قصاص آن شخص رجوع کرد میخواستم بدانم حالا که پدرم فوت کرده میتوانم از گذشت او رجوع کنم و آن شخصی که پدرم را به قتل رساند را قصاص کنم.

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۹

با سلام خدمت شما

در خصوص گذشت باید توجه داشت که پدر شما در حالت هوشیاری اقدام به گذشت کرده یا خیر اگر در سلامت عقلی کامل و بدون اجبار نسبت به قانل گذشت کرده باشد بر اساس ماده 365 قانون مجازات اسلامی اولیای دم نمیتواندد پس از فوت کسی که خود گذشت کرده است مطالبه قصاص یا دیه کنند 

البته باید عنوان داشت که مرتکب به تغزیر مقرر در کتاب پنجم تعزیرات محکوم میشود

مشاهده