سوال حقوقی:

فروش مال موقوفه

سلام وقت بخیر. پدربزرگ پدرم مسجدی را وقف کرده است . نسلا بعد نسل ما را جز موقوف علیهم قرار داده است. در حال حاضر با توجه به این که تقریبا 200 سال از زمان وقف کردن آن مسجد می گذرد سقف قسمتی اعظمی از مسجد در حال ریزش است . می خواستم بدونم در این مورد ما می توانیم مال موقوفه را بفروشم یا نه ؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

سلام و احترام

بر اساس ماده 89 قانون مدنی هر گاه بعض موقوفه خراب یا مشرف به خرابی گردد به طوری که انتفاع از آن ممکن نباشد همان بعض فروخته می شود مگر این که خرابی بعض سبب سلب انتفاع قسمتی که باقیمانده است بشود، در این صورت تمام فروخته می شود. طبق این ماده در ابتدای امر شما جواز فروش کل مال موقوفه را ندارید و فقط می توانید آن قسمتی که خراب شده یا رو به خرابیست را بفروشید مگر این که این خرابی سبب عدم بهره برداری صحیح نسبت به کل مال موقوفه شود که در این صورت می توانید کل مال فروخته شود. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده