سوال حقوقی:

دیه سقط جنین قبل از دمیده شدن روح

سلام. می خواستم بدانم قبل از 4 ماهگی و دمیده شدن روح اگر جنین سقط شود و یا خود مادر موجب سقط جنین شود آیا باز هم جنین دیه دارد؟ مقدار آن چقدر است؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت پنجشنبه ۰۵ فروردین ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر. بله قبل از آن هم شامل دیه می شود مطابق ماده 716 قانون مجازات اسلامی دیه سقط جنین به ترتیب ذیل است:

الف- نطفه ای که در رحم مستقر شده است، دوصدم دیه کامل

ب- علقه که در آن جنین به صورت خون بسته در میآید، چهارصدم دیه کامل

پ- مضغه که در آن جنین به صورت توده گوشتی در میآید، ششصدم دیه کامل

ت- عظام که در آن جنین به صورت استخوان درآمده لکن هنوز گوشت روییده نشده است، هشتصدم دیه کامل

ث- جنینی که گوشت و استخوانبندی آن تمام شده ولی روح در آن دمیده نشده است یک دهم دیه کامل

ج- دیه جنینی که روح در آن دمیده شده است اگر پسر باشد، دیه کامل و اگر دختر باشد نصف آن و اگر مشتبه باشد، سه چهارم دیه کامل

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده