سوال حقوقی:

فسخ نکاح از طرف مرد به دلیل آرایش زن

سلام وقت بخیر. مادر اینجانب در صدد پیدا کردن دختری برای من بود که با او ازدواج کنم. بعد از مدتی جستجو دختری را پیدا کرد و مت به خواستگاری رفتیم و چون ایشان بسیار زیبا رو بودند صرفا به این علت با ایشان ازدواج کردم. چند روز بعد از ازدواج متوجه شدم قیافه ی ایشان زمین تا آسمان با قیافه ی روز خواستگاری فرق کرده است و متوجه شدم ایشان با آرایش بسیار حرفه ای آن روز ها به این قیافه تبدیل می شدند و اگر آرایش نکنند بسیار زشت هم هستند!!! می خواستم بدونم به این علت و تدلیس می توانم عقد نکاح منعقده را فسخ کنم؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت شنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۰

سلام و احترام

در فقه اسلامی یکی از موارد فریب یا همان تدلیس در نکاح، ((تدلیس ماشطه)) است. به طوری که در تبیین مفهوم تدلیس ماشطه آمده است : تدلیس ماشطه این است که ماشطه ( آرایشگر) زنی را به نحوی آرایش کند که صورت اعلی او معلوم نشود، یعنی زیبایی هایی را در وی ایجاد کند که نیست و سپس او را شوهر دهند.

در مواد 1121 و 1122 قانون مدنی به موارد فسخ نکاح اشاره شده است، اما در هیچ یک از موارد فسخ نکاح، اشاره به تدلیس ماشطه نشده است. در ماده 1128 همان قانون مقرر شده است: هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده باشد و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود. بنابراین اگر دلایلی وجود داشته باشد که شخصی به دلیل زیبایی حاصله از تدلیس ماشطه یا میکاپ ترغیب به ازدواج دختری شده باشد و از همان ابتدا با صورت میکاپ شده او را دیده باشد و تفاوت بین صورت او با میکاپ و بدون میکاپ بسیار فاحش باشد احتمال فسخ نکاح از سوی شما وجود خواهد داشت و البته باید توجه داشت که دادگاه ها بسیار سخت در این مورد حکم صادر می کنند. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده