سوال حقوقی:

دیون حقوقی و دیون طبیعی

سلام وقت بخیر. من دانشجوی ترم 3 رشته ی حقوق هستم . اگر براتون امکان داره راجع به دیون طبیعی و دیون حقوقی توضیحی بفرمایید.

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰

سلام و احترام

اقسام تعهدات با توجه به اجزای آن ها به 3 دسته تقسیم می شوند:

1- تعهدات حقوقی ( دیون حقوقی) : تعهداتی که در آن ها هم دین وجود دارد و هم التزام به تادیه؛ به عبارت دیگر هم جزء ماهوی تعهد وجود دارد و هم جزء اجرایی تعهد . این تعهدات از نظر قانون وجود دارند و قابل مطالبه نیز می باشند. مثل اجور معوقه یک واحد استیجاری

2- تعهدات طبیعی ( دیون طبیعی) :تعهداتی که در آن ها فقط دین وجود دارد ، ولی التزام به تادیه وجود ندارد؛ یعنی جزء ماهوی تعهد وجود دارد، ولی جزء اجرایی تعهد وجود ندارد. به عبارت دیگر شخصی دینی به دیگری دارد اما طلبکار نمی تواند برای طلب خود اقامه ی دعوی کند. این تعهدات از نظر قانون وجود دارند اما قابل مطالبه نیستند. مثل نفقه نزدیکان که پرداخت نشده و مربوط به گذشته باشد. درست است در اینجا مثلا فرزندی که در چند ماه گذشته نفقه از پدر خود نگرفته طلبکار محسوب می شود اما نمی تواند بابت آن اقامه ی دعوی کند.

3- تعهدات صرفا اجرایی: در این گونه تعهدات دینی وجود ندارد و فقط التزام به تادیه وجود دارد. مثلا در حالتی که شخصی از دینی که دیگری در مقابل ثالثی دارد ضمانت می کند . در این حالت ضامن به شخص ثالث دینی نداشته اما بر اساس عقد ضمان منعقده صرفا تعهد اجرایی دارد که آن دین را پرداخت کند.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در روزهای کاری با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده