سوال حقوقی:

مخارج انجام تعهد

سلام وقت بخیر. آیا مخارج انجام تعهد همیشه و همواره بر عهده ی متعهد می باشد؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰

سلام و احترام

بر اساس ماده 281 قانون مدنی مخارج انجام هر تعهدی، بر عهده متعهد است؛ مگر آن که خلاف آن بین طرفین توافق شود یا آن که قانون خلاف آن را مقرر کرده باشد.

قاعده فوق چند استثناء به شرح ذیل دارد:

1- توافق طرفین مبنی بر این مخارج انجام تعهد بر عهده ی متعهد نباشد.

2- در عقد ودیعه استرداد مال توسط مستودع ( ودیعه پذیر ) ، گرچه جزء تعهدات مستودع است، اما در قانون هزینه ی استرداد مال بر عهده ی مستودع دانسته نشده، لبکه بر عهده ی مودع ( ودیعه سپار )است.

3- گر چه پس دادن موضوع وکالت بر عهده ی وکیل است، اما هزینه های آن بر عهده ی موکل است.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در روزهای کاری با موسسه تماس حاصل فرمایید . 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده