سوال حقوقی:

انواع چک در نظام حقوقی ایران

سلام و عرض خسته نباشید. اگر براتون مقدوره راجع به انواع چک هایی که در نظام حقوقی ایران وجود دارد توضیحی بفرمایید.

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

سلام و احترام

در نظام حقوقی ایران 3 گونه چک وجود دارد:

1) چک تابع قانون تجارت: چک تابع قانون تجارت وسیله اعتبار سازی و پرداخت موجل نیست بنابراین چک تابع قانون تجارت وسیله ی پرداخت روز محسوب شده و باید روز صدور و پرداخت در آن یکی باشد. محال علیه چک تابع قانون تجارت هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند باشد. و باید توجه داشت که چک های تابع قانون تجارت فاقد وصف کیفری هستند و از طریق اجراییه ثبت نیز نمی توان اقامه دعوا کرد.

2) چک تابع قانون صدور چک: این دسته از چک ها چک هایی هستند که محال علیه آنها یک بانک اعم از خصوصی و دولتی است. در این نوع از چک ها صادرکننده با افتتاح یک حساب جاری از دارنده می خواهد که مبلغ موجود در حساب را برداشت کند. باید توجه داشت اولا چک های تابع قانون صدور چک تنها باید بر عهده ی بانک صادر شود و ثانیا این چک ها هر چند سند عادی محسوب می شوند اما از آن جایی که در حکم سند لازم الاجرا هستند ، می توانند از طریق اجراییه ثبت وصول شوند و ثالثا این نوع از چک ها علی الاصول وسیله ی پرداخت موجل هستند.

3) چک صیادی: این دسته از چک ها برابر قانون جدید صدور چک پیش بینی شده اند که عبارتند از :

الف) چک عادی: چک هایی هستند که مشتری پس از افتتاح حساب جاری، می تواند از بانک تقاضای صدور دسته چک نماید. محل چک های عادی تابع قانون صدور چک در زمان سررسید از جانب صادر کننده نزد بانک تامین می شود بنابراین چک های عادی تابع قانون صدور چک در زمان صدور محل ندارند. دارنده این نوع از چک اگر در زمان سررسید متوجه شود که حساب صادر کننده خالی می باشد، دارنده چک نمی تواند از بانک تقاضای پرداخت چک را نماید و صرفا می تواند گواهی عدم پرداخت از بانک دریافت کند.

ب) چک تایید شده: چکی است که بازرگانان صادر می کردند و دارنده چک در زمان سررسید به بانک مراجعه می کرده و حتی در فرض خالی بودن حساب صادرکننده، بانک موظف به پرداخت وجه چک بوده است این نوع این نوع از چک وسیله ای برای اعتبار سازی به نفع بازرگانان می باشد.

ج) چک تضمین شده ( چک بانکی): چکی است که به تقاضای مشتری بانک از جانب بانک به نفع یک ذی نفع صادر می گردد. صادر کننده چک تضمین شده بانک است.

د) چک رمز دار( چک بین بانکی) :چکی است که به تقاضای مشتری و از جانب بانک صادر می شود و در هنگام صدور شماره حساب مشخصی در روی چک وجود دارد که مبلغ چک فقط داخل در همان حساب می شود.

ر) چک مسافرتی: همان تراول چک هایی که در دست اکثر مردم وجود دارد می باشد.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در این خصوص با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده