سوال حقوقی:

تعیین قیم برای ایرانی که در خارج از کشور ساکن است

سلام وقت بخیر. من و خانواده ام برای مدت 12 ماه است که به عنوان راننده سفارت ایران در موزانبیک به این کشور آمده ایم. پسرم 22 سال سن دارد و کاملا عاقل و فهیم بود اما بر اثر تصادفی که کرد حواس خود را از دست داده است. می خواستم بدونم برای تعیین قیم برای او باید به ایران بازگردیم تا در تهران برای او قیم تعیین شود؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

سلام و احترام

بر اساس ماده 50 قانون امور حسبی و ماده 1228 قانون مدنی در صورتی که شخص محجوری در خارج از ایران سکنی یا اقامت داشته باشد مامور کنسولی آن جا برای وی قیم موقت تعیین خواهد کرد و موظف است تا 10 روز مدارک این انتصاب موقت را به وسیله ی وزارت امور خارجه برای وزارت دادگستری ارسال کند. در این خصوص باید توجه داشت نصب قیم مذکور هنگامی تکمیل می گردد که دادگاه مدنی خاص تهران این انتصاب کنسول را تنفیذ کند و در صورتی که این انتصاب را رد کند خود مبادرت به تعیین قیم برای شخص محجور خواهد نمود. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در این خصوص با موسسه تماس حاصل فرمایید . 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده