سوال حقوقی:

تعیین امین برای اداره اموال شخص غایب

سلام وقت بخیر. پدر ما ناخدای یک کشتی باری بود که ازآخرین ماموریتی که رفته حدودا سه و نیم سال می گذرد ولی خبری از او نیست و می گویند کشتی آن ها درنزدیکی تنگه باب المندب غرق شده است ولی شواهدی بر این ادعا وجود ندارد. در حال حاضر اموال بسیاری از پدر ما باقی مانده و هم چنین طلبکارانی دارد. پدر ما برای اداره ی اموال خود پدرش را مشخص کرده است اما ایشان به دلیل کهولت سن اصلا نمی توانند به امور رسیدگی کرده و امور جاری را حل کنند. می خواستم بدونم می توانیم از دادگاه تقاضا کنیم که ما اولاد را به عنوان امین تعیین کنند و تصرف اموال را به دست بگیریم؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

سلام و احترام

بر اساس ماده 1012 قانون مدنی اگر غایب مفقود الاثر برای اداره اموال خود تکلیفی معین نکرده باشد و کسی هم نباشد که قانونا حق تصدی امور او را داشته باشد محکمه برای اداره اموال او یک نفر امین معین می کند. طبق مفهوم مخالف این ماده متوجه می شویم که اگر شخص غایب قبل از غیبت برای اداره اموال خود کسی را معین کرده باشد یا این حق قانونا برای کسی باشد دادگاه نمی تواند امین انتخاب کند و اشخاص مزبور به اداره می پردازند. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده