سوال حقوقی:

وضعیت به کار گماردن افراد زیر 15 سال

سلام وقت بخیر. می خواستم بدونم از لحاظ حقوقی اگر یک کار فرما شخصی که زیر 15 سال است را با انعقاد قرار به کار گیرد و بعدا کارفرما از اجرای مفاد قرارداد امتناع کند آیا آن شخص کارگر می تواند جهت دریافت حق و حقوق قانونی و مصرح در قرار داد اقدام کند ؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سلام و احترام

بر اساس ماده 79 قانون کار انعقاد قرار کار و به طور کلی به کار گماردن افراد زیر 15 سال تمام شمسی ممنوع است. بنابراین در حالت انعقاد قرارداد کار با او، وی مستحق دریافت دستمزد مندرج در قرارداد نیست، بلکه می تواند به استناد ماده 336 قانون مدنی اجرت المثل کار هایی را که انجام داده است دریافت کند. درصورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در روزهای کاری با موسسه تماس حاصل فرمایید . 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده