سوال حقوقی:

صدور، ظهر نویسی و ضمانت از چک و سفته

سلام وقت بخیر. می‌خواستم بدونم آیا امکان دارد که اعمال صدور و ظهر نویسی و ضمانت از وجه چک و سفته تجاری تلقی شوند؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام و احترام

بر اساس ماده 314 قانون تجارت صدور چک عمل تجاری تلقی نمی‌شود و به طریق اولی ظهر نویسی و ضمانت از چک نیز تجاری نخواهد بود. قانون درباره‌ی صدور سفته ساکت است و اما با توجه به ماده 2 قانون تجارت که اعمال ذاتی تجاری را برشمرده و اعمال ذکر شده جنبه‌ی حصری دارند و با یاری قیاس امکان گسترش آن ها وجود ندارد، پس بنابراین نمی‌توان صدور سفته را عمل تجاری برشمرد. اما باید توجه داشت گرچه صدور سفته و چک ذاتاً عمل تجاری نیست؛ اما می‌توانند در قالب ماده 3 قانون تجارت، عمل تجاری تبعی باشند؛ مانند آن که بین دو تاجر رد و بدل شوند. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در این خصوص با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده