سوال حقوقی:

آیا در صورت رجوع مرد در عده طلاق، زوجه مجدد وکالت در طلاق دارد؟

سلام. در حال انجام کارهای طلاق هستم و شوهرم رضایت ندارند. من در عقد ازدواج وکالت در طلاق دارم و ایشان تهدید می کنند که بعد از طلاق رجوع خواهند کرد. آیا بعد از رجوع نیز مجددا من وکالت در طلاق دارم؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

سلام و عرض ادب. طبق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی طرفین عقد ازدواج میتوانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنمایند مثل اینکه شرط شود هر گاه شوهر زن دیگر بگیرد یا درمدت معینی غائب شود یا ترک انفاق نماید یا بر علیه حیات زن سوء قصد کند یا سوء رفتاری نماید که‌ زندگانی آن ها با یکدیگر غیر قابل تحمل شود زن وکیل و وکیل در توکیل باشد که از اثبات تحقق شرط در محکمه و صدور حکم نهائی خود را مطلقه‌ سازد. همچنین مطابق نظریه مشورتی در صورتی که مرد در عده طلاق رجوع کند با تحقق رجوع نکاح به همان صورت قبلی و با همان شرایط قبلی ابقاء می شود، بنابراین شرط وکالت در طلاق ضمن عقد نکاح نیز همچنان به قوت خود باقی است.

بهتر است بدانید در رویه عملی معمولا زوجه قسمتی از مهریه خود را بذل نموده تا طلاق بائن شود و زوج امکان رجوع نداشته باشد.

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده