سوال حقوقی:

شرط ضمن عقد مبنی بر سلب حق فروش به صورت دائم از خریدار

سلام روز بخیر. من می‌خواهم از شخصی یک کارخانه را بخرم امّا ایشان شرطی در ضمن عقد دارند مبنی بر این که من نتوانم کارخانه را به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی بفروشم، می‌خواستم بدونم آیا این شرط از لحاظ قانونی درست است یا نه ؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

سلام و احترام

بر اساس ماده 959 قانون مدنی که بیان می‌دارد هیچ کس نمی‌تواند به طور کلی حق تمتّع و یا حقّ اجرای تمام یا قسمتی از حقوق مدنی را از خود سلب کند، سلب حق فروش دائم از خریدار، خلاف مقتضای عقد بیع است و این شرط باطل است و بر اساس بند 1 ماده 233 همان قانون موجب بطلان عقد نیز خواهد شد. اما باید توجه داشت که ایجاد محدودیت متعارف مثل این که خریدار تا 10 سال حق فروش نداشته باشد، صحیح است. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در این مورد با موسسه تماس حال فرمایید.02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده