سوال حقوقی:

زراعت در زمین شخص دیگر بدون اجازه

سلام خسته نباشید. من در روستایی زندگی می‌کنم که اصلاً کار نیست و همه خانواده‌ها تقریباً به شهر مهاجرت کردند. از سر بی کاری و ناچاری زمینی در اطراف روستا وجود داشت که سالهای سال کسی روی آن کار نمی‌کرد، اقدام به شخم زدن زمین کردم و در آن گندم کاشتم. بعد از مدتی شخصی پیدا شد و با ارائه سند ادعای مالکیت آن را کرد و گفت علیه من شکایت تصرف عدوانی خواهد کرد. اگر این شکایت را انجام دهد و دادگاه به نفع رای دهد، وضعیت اقلامی که من در زمین کاشته ام به چه صورت خواهد بود؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام و احترام

بر اساس ماده 165 قانون آیین دادرسی مدنی شما باید ابتداً در فرض سوال مشخص می‌کردید که موقع برداشت محصول رسیده است یا نه. اگر موقع برداشت محصول رسیده باشد، شما باید فوراً آن را برداشت کنید و اجرت المثل زمانی را که زمین را تصرف کرده اید به مالک بپردازیدو اما گر زمان برداشت محصول فرا نرسیده باشد ( چه بذر ها روییده و چه نروییده باشد) در این صورت مالک اختیار دارد که اجرت اعمال شما از قبیل زراعت و بذر و... را بپردازد و زمین را تصرف کند یا تا زمان برداشت محصول به شما زمان دهد تا شما محصول را برداشت کنید و بعداً اجرت المثل را به صاحب زمین بپردازید. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در این مورد با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده